top of page
  • Zdjęcie autoraenergia i kamienie

Wsparcie naturopaty w demencji i początkowych fazach choroby Alzheimera

Demencja to cała grupa objawów wpływających na funkcjonowanie społeczne, myślenie oraz pamięć w takim stopniu, że znacząco utrudnia życie codzienne. Demencja sama w sobie nie jest specyficzną chorobą, może być jednak powodowana przez różne czynniki. A jedną z najczęstszych jej przyczyn jest choroba Alzheimera. Chociaż obecnie nie ma znanego lekarstwa na tę chorobę, to niektóre objawy demencji mające inne przyczyny mogą być odwracalne. Pozytywny wpływ poza wspierającą farmakoterapią mogą mieć terapie naturalne jak dietoterapia, suplementacja a także metoda Reiki lub inne formy energoterapii.


PODSTAWOWA CHARAKTERYSTYKA DEMENCJI

Typowe objawy demencji to przede wszystkim: - utrata pamięci, która jest zwykle zauważana przez członków rodziny, - zagubienie i trudności ze zdolnościami przestrzennymi i wizualnymi, - trudności z wypowiadaniem i rozumieniem zdań złożonych, - trudności z funkcjami motorycznymi i koordynacją, - trudności z organizacją i planowaniem, - trudności w komunikowaniu się i doborze lub znajdowaniu odpowiednich słów. Tym objawom mogą również towarzyszyć różne zaburzenia natury psychiatrycznej, takie jak: - depresja, - niepokój, - paranoja, - zmiana osobowości, - halucynacje

a także inne, w zależności od obszaru mózgu dotkniętego uszkodzeniami. Demencja jest bowiem spowodowana utratą bądź uszkodzeniami komórek nerwowych i ich połączeń w mózgu.

Choroba Alzheimera to najczęstszy typ i powód demencji, stanowiący nawet 80% przypadków. Jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, w której śmierć komórek mózgowych powoduje zaburzenia kognitywne oraz utratę pamięci. Niestety nadal nie wszystkie przyczyny jej występowania są znane, ale jednym z czynników mogą być mutacje konkretnych genów. Choroba Alzheimera rozwija się w pięciu etapach a rozwój choroby może trwać wiele lat. Wczesne etapy mogą nie dawać żadnych objawów przez całe lata i dlatego jest zwykle diagnozowana w drugim i trzecim etapie rozwoju, kiedy pojawiają się łagodne zaburzenia poznawcze lub łagodne otępienie. Nie ma jednego testu na chorobę Alzheimera więc diagnostyka opiera się o rozpoznanie typowych objawów, wywiad oraz wykluczenie innych chorób.

Niestety nie ma też lekarstwa odwracającego chorobę. Pacjentów należy obejmować szczególną opieką oraz zapewniać im bezpieczeństwo. Stosuje się jednak środki farmaceutyczne, które mogą poprawiać jakość życia chorego i zmniejszać niektóre objawy.


CZYNNIKI RYZYKA I PROFILAKTYKA

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta maksyma Hipokratesa ma również znaczenie i zastosowanie w wielu przypadkach chorób neurodegeneracyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku historii rodzinnej obciążonej chorobą Alzheimera. Poza obciążeniami genetycznymi czynnikami zwiększającymi ryzyko jest zaawansowany wiek oraz narażenie na zanieczyszczenie środowiska np. metalami toksycznymi czy nawet niektórymi pestycydami a także narażenie na ciężkie lub powtarzające się urazy mózgu. Można zatem powiedzieć, że jednym ze środków prewencyjnych jest dbałość o swoje bezpieczeństwo w uprawianiu sportów ekstremalnych i kontaktowych a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i stosowaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie czy kasków na pojazdach jednośladowych.

Czynniki, które mogą pomagać w zapobieganiu choroby Alzheimera to między innymi: - dbałość o ogólne zdrowie układu krwionośnego i serca, - odpowiednio skomponowana i odżywcza dieta, - unikanie czynników ryzyka chorób metabolicznych takich jak cukrzyca, - redukcja masy ciała w przypadku otyłości, - unikanie tytoniu i nadmiaru alkoholu, - ćwiczenia i dbałość o podstawową sprawność fizyczną.

Są to tak naprawdę podstawowe zasady profilaktyki zdrowia nie tylko w przypadku choroby Alzheimera, ale śmiało każdy z nas powinien ich przestrzegać aby zachować dobre zdrowie i zmniejszać ryzyko wielu innych chorób.


DIETOTERAPIA

Dieta wysoko przetworzona, bogata w nasycone tłuszcze i cukier może mieć wpływ nie tylko na stan układu krwionośnego, rozwój otyłości czy cukrzycy, ale także na szybkość pogarszania się funkcji kognitywnych. Podaje się także, że insulinooporność może być jednym z czynników rozwoju choroby Alzheimera przez negatywne oddziaływanie na zaopatrywanie mózgu w glukozę. Tym samym blokując lub spowalniając także przekształcanie pamięci krótkotrwałej w długotrwałą.


Spośród popularnych sposobów odżywiania badania kliniczne wskazują, że dieta DASH a także dieta śródziemnomorska mogą wpływać pozytywnie na różne aspekty funkcji kognitywnych. Dieta powinna być dopasowana do wieku i zapotrzebowania energetycznego osoby. Powinna być bogata w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty niskoprzetworzone i nierafinowane, zaleca się zmniejszenie ilości mięsa i umiarkowane ilości nabiału na rzecz ryb. Można też znaleźć zalecenia, że dieta powinna opierać się o produkty o indeksie glikemicznym niższym niż 35 aby ograniczyć skoki glukozy i insuliny. Warto unikać soków na rzecz całych owoców lub przecierów, dobrze sprawdzą się koktajle owocowo-warzywne. Poza owocami warto ograniczyć węglowodany proste oraz tłuszcze nasycone. Warto wybierać produkty pełnoziarniste. W przypadkach wrażliwości jelit lub ryzyka stanów zapalnych jelit należy rozważyć ograniczenie glutenu a także nabiału. Dieta powinna być bogata w warzywa takie jak: kalafior, brokuły, kalarepa, rzepa, brukselka, kapusty, jarmuż, rukola, rzodkiew, rukiew, chrzan, awokado, karczochy, buraki, czosnek, imbir, cytryna. Należy również zadbać o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczy – orzechy, oliwa oraz ryby bogate w omega-3. Dodatkowo warto włączyć produkty pro- i prebiotyczne, czyli kapustę kiszoną, ogórki kiszone, pikle, kimchi. Prowadzone są również badania wpływu diety ketogenicznej i są przesłanki, że jej stosowanie może mieć korzystny wpływ na przebieg choroby Alzheimera. Należy zwrócić szczególną uwagę na wpływ demencji i choroby Alzheimera na odżywianie pacjenta. Problemem może być zapominanie o posiłkach, trudności w zakupach, niestandardowe wybory żywieniowe a w dalszych stadiach choroby problemy z gryzieniem, przełykaniem czy odmowa przyjmowania posiłków.

Dbałość o bogactwo składników odżywczych w diecie ma szczególnie istotne znaczenie w profilaktyce i na wczesnych etapach choroby jednak najwięcej trudności może powodować utrzymanie właściwego sposobu odżywiania w ostatnich etapach chorób neurodegeneracyjnych.

ENERGOTERAPIA

Terapią wspomagającą objawowo we wstępnych fazach demencji i choroby Alzheimera mogą być różne formy energoterapii, na przykład metoda Reiki. Ta wywodząca się z Japonii technika uzdrawiania energetycznego może wpływać na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego a szczególnie części współczulnej. Pomaga redukować stres oraz usuwa blokady na płaszczyźnie energetycznej. Metoda reiki pomaga przywracać równowagę na poziomie duszy, ciała i umysłu i może oddziaływać na wszystkie struktury energetyczne: czakry, meridiany oraz ciała subtelne. Inne odmiany tej metody, np. Kundalini Reiki zawierają specjalne narzędzia, które mogą oddziaływać energetycznie na DNA i czynniki dziedziczne a także karmiczne.


W 2006 roku na łamach The Journal of Alternative and Complementary Medicine opublikowano badania: Zastosowanie Reiki w celu zmniejszenia problemów z pamięcią i zachowaniem w łagodnych zaburzeniach poznawczych i łagodnej chorobie Alzheimera (tytuł oryginału: Using Reiki to Decrease Memory and Behavior Problems in Mild Cognitive Impairment and Mild Alzheimer's Disease). Celem było badało skuteczność stosowania terapii Reiki w celu poprawy zaników pamięci i zmian zachowania u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub łagodną chorobą Alzheimera.


Uczestnikami byli pacjenci w Centrum Zdrowia Pleasant Point w rezerwacie Indian Passamaquoddy. Próba obejmowała 24 pacjentów, którzy uzyskali od 20 do 24 punktów w teście AMMSE (Annotated Mini-Mental State Examination). Przedział wiekowy pacjentów - od 60 do 80 lat, w tym 67% kobiet. W czasie trwania badania dwunastu uczestników otrzymywało cotygodniowe zabiegi Reiki przez 4 tygodnie (zabiegi wykonywało 2 mistrzów Reiki). 12 uczestników służyło jako grupa kontrolna i nie otrzymywało Reiki ani innego rodzaju terapii. Obie grupy porównano na podstawie wyników przed zastosowaniem zabiegów energoterapii metodą Reiki i po nich według zapisów AMMSE i zrewidowanej listy kontrolnej problemów z pamięcią i zachowaniem (RMBPC).


Wyniki tego badania wskazują na statystycznie istotny wzrost funkcjonowania umysłowego (co wykazano poprzez poprawę wyników AMMSE) oraz oddziaływanie na problemy z pamięcią (mierzone przez RMBPC) po terapii Reiki. Wyniki tego badania wskazują, że zabiegi Reiki dają nadzieję na poprawę pewnych problemów z zachowaniem i pamięcią u pacjentów z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych lub łagodną chorobą Alzheimera. Opiekunowie lub personel medyczny mogą stosować Reiki niewielkim lub kosztem, co skutkuje znaczną wartością społeczną, potencjalnie zmniejszając zapotrzebowanie na leki i hospitalizację. Badanie nie zostało powtórzone na większej próbie. Metoda Reiki jest jednak bezpieczna i stosunkowo prosta, dostępna. Niemalże powszechnie znane są jej kojące właściwości, zatem nie widzę przeciwwskazań aby stosować ją w przypadku tego typu chorób jako terapię dodatkową, uzupełniającą. Dodatkowo stosowanie tej techniki energoterapii może przynosić korzyści także opiekunowi osoby cierpiącej na demencję.

ZAKOŃCZENIE

Postępujące choroby neurodegeneracyjne wiążą się nie tylko ze spadkiem sprawności fizycznej i umysłowej pacjentów. Wpływają także na ich emocje, mogą wywoływać strach, obawy i zaburzać świadomość na różnych poziomach. Zastosowanie terapii komplementarnych w profilaktyce i we wczesnych fazach demencji może pozytywnie wpływać na jakość życia nie tylko pacjenta, ale także jego opiekuna i rodziny. Metoda Reiki może okazać się pomocna w redukcji stresu i przywracaniu spokoju a dietoterapia w utrzymaniu kondycji ciała fizycznego i unikaniu chorób towarzyszących a przede wszystkim może wspierać profilaktykę szczególnie w grupie podwyższonego ryzyka.


Jeżeli dowiedziałeś się czegoś ciekawego możesz wesprzeć moje działania stawiając mi wirtualną kawę (symboliczna wpłata), dziękuję! buycoffee.to/eik


Bibliografia

Książki

1. Silverthorn D. U., Fizjologia człowieka zintegrowane podejście, Warszawa 2021

2. Teczka Medycyny Komplementarnej Forum Media Polska


Artykuły i studia

1. Crawford SE, Leaver VW, Mahoney SD. Using Reiki to decrease memory and behavior problems in mild cognitive impairment and mild Alzheimer's disease, The Journal of Alternative and Complementary Medicine Nov 2006 s. 911-913

3 wyświetlenia0 komentarzy